VUO36-14NO8
Bridge Rectifiers RECTIFIER BRIDGE 1400V 36A
product image
VUO36-14NO8 Picture
SeekIC No. : 00133150 Detail
VUO36-14NO8: Bridge Rectifiers RECTIFIER BRIDGE 1400V 36A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO36-14NO8
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1400 V
Max Surge Current : 550 A Forward Voltage Drop : 1.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 28.5 mm Width : 28.5 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : FO-B-B Packaging : Box
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Max Surge Current : 550 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Product : Three Phase Bridge
Mounting Style : Screw
Length : 28.5 mm
Width : 28.5 mm
Height : 10 mm
Peak Reverse Voltage : 1400 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Package / Case : FO-B-B
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO36-14NO8
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / CaseFO-B-B
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)35A
Voltage - Peak Reverse (Max)1400V