VUO55-16NO7
Bridge Rectifiers 55 Amps 1600V
product image
VUO55-16NO7 Picture
SeekIC No. : 00134358 Detail
VUO55-16NO7: Bridge Rectifiers 55 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO55-16NO7
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 72 mm Width : 60 mm
Height : 26 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-B Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 1600 V
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Mounting Style : Screw
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Max Surge Current : 750 A
Length : 72 mm
Width : 60 mm
Height : 26 mm
Package / Case : PWS-B
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO55-16NO7
Diode Type Three Phase
Package / CasePWS-B
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)58A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V