VUO85-08NO7
Bridge Rectifiers 85 Amps 800V
product image
VUO85-08NO7 Picture
SeekIC No. : 00134260 Detail
VUO85-08NO7: Bridge Rectifiers 85 Amps 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO85-08NO7
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 80 mm Width : 29 mm
Height : 17 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : FO-T-A Packaging : Bulk
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 800 V
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Mounting Style : Screw
Width : 29 mm
Max Surge Current : 750 A
Height : 17 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 80 mm
Package / Case : FO-T-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO85-08NO7
Diode Type Three Phase
Package / CaseFO-T-A
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)85A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V