VUO98-16NO7
Bridge Rectifiers 98 Amps 1600V
product image
VUO98-16NO7 Picture
SeekIC No. : 00134211 Detail
VUO98-16NO7: Bridge Rectifiers 98 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO98-16NO7
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 51 mm Width : 34.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 2 Packaging : Bulk
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 1600 V
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Height : 9 mm
Max Surge Current : 750 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 51 mm
Width : 34.3 mm
Package / Case : ECO-PAC 2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO98-16NO7
Diode Type Three Phase
Package / CaseECO-PAC2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)100A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V