VWQBS2-Q24-S12-SIP
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA
product image
VWQBS2-Q24-S12-SIP Picture
SeekIC No. : 003793909 Detail
VWQBS2-Q24-S12-SIP: CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VWQBS2-Q24-S12-SIP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VWQBS2-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of DAC Outputs : 2
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 167mA Power (Watts) - Manufacture Series: 2W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 1.02" L x 0.37" W x 0.49" H (26.0mm x 9.5mm x 12.5mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Power (Watts) - Manufacture Series: 2W
Current - Output (Max): 167mA
Efficiency: 82%
Packaging: Tube
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Series: V-Infinity VWQBS2-SIP
Package / Case: 9-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 1.02" L x 0.37" W x 0.49" H (26.0mm x 9.5mm x 12.5mm)