VWRAS1-D24-D12-SIP
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W
product image
VWRAS1-D24-D12-SIP Picture
SeekIC No. : 003804406 Detail
VWRAS1-D24-D12-SIP: CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VWRAS1-D24-D12-SIP
Quick Details
Series: V-Infinity VWRAS1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : VQFN-32 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 42mA, 42mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Efficiency: 78%
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Current - Output (Max): 42mA, 42mA
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Series: V-Infinity VWRAS1-SIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationVWRAS1-D24-D12-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output±12V
Power (Watts)1W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 42mA
2nd Output-12 VDC @ 42mA