W24100S-70LL
product image
W24100S-70LL Picture
SeekIC No. : 004544491 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W24100S-70LL
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the W24100S-70LL are:(1)Battery back-up operation capability; (2)Data retention voltage: 2V (min.); (3)Packaged in 32-pin 600 mil DIP, 450 mil SOP, standard type one TSOP (8 mm x 20 mm) and small type one TSOP (8 mm x 13.4 mm); (4)Access time: 70 nS; (5)Single 5V power supply; (6)Fully static operation; (7)All inputs and outputs directly TTL compatible; (8)Three-state outputs; (9)Low power consumption: Active is 385 mW (max.).
The absolute maximum ratings of the W24100S-70LL can be summarized as:(1)Supply voltage relative to VSS: -0.5 to +7.0 V;(2)Input voltage relative to VSS: -0.5 to VDD +0.5 V;(3)Operating temperature range: 0 to +70 °C;(4)Storage temperature range: -65 to +150 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the W2410S-70LL, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.