W2410S-70LL
product image
W2410S-70LL Picture
SeekIC No. : 004544493 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W2410S-70LL
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the W2410S-70LL are:(1)Data retention: 10 Years; (2)Small size packages: SOP-8pin (200 mil-wide); (3)Shipping tape and reel: 1,500 IC/reel; (4)Temperature range: -40 to +85 ; (5)Lead free products; (6)Write cycle time: 5.0 ms (max); (7)Automatic page write: 256-byte/page; (8)Clock frequency: 1 MHz; (9)Two-wire serial interface; (10)Single supply: 2.5 V to 3.6 V.
The absolute maximum ratings of the W2410S-70LL can be summarized as:(1)Supply voltage relative to VSS: -0.6 to +7.0 V;(2)Input voltage relative to VSS: -0.5 to +7.0 V;(3)Operating temperature range: -40 to +85 °C;(4)Storage temperature range: -65 to +125 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the W2410S-70LL, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.