W27L010-12
DescriptionThe W27L010-12 is a high speed,low power consumption electrically erasable and programmable read only memory organized as 131072 * 8 bits.It requires only one supply in the range of 3.0V to 3.6V innormal read mode. Features of the W27L010-12 are:(1)high speed access time is 90/120 nS(m...
product image
W27L010-12 Picture
SeekIC No. : 004544554 Detail
W27L010-12: DescriptionThe W27L010-12 is a high speed,low power consumption electrically erasable and programmable read only memory organized as 131072 * 8 bits.It requires only one supply in the range of 3.0V ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W27L010-12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The W27L010-12 is a high speed,low power consumption electrically erasable and programmable read only memory organized as 131072 * 8 bits.It requires only one supply in the range of 3.0V to 3.6V in
normal read mode.
Features of the W27L010-12 are:(1)high speed access time is 90/120 nS(max);(2)read operating current is 10 mA (max.);(3)erase/programming operating current is 30 mA (max.);(4)standby current is 20 mA (max.);(5)low voltage power supply range, 3.0V to 3.6V;(6)+14V erase/+12V programming voltage;(7)fully static operation;(8)all inputs and outputs directly TTL/CMOS compatible;(9)three-state outputs;(10)available packages: 32-pin 600 mil DIP, 450 mil SOP and PLCC.