W77E516A40DL
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP
product image
W77E516A40DL Picture
SeekIC No. : 003513090 Detail
W77E516A40DL: IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W77E516A40DL
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Series: W77 Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Core Processor: 8051 Core Size: 8-Bit
Speed: 40MHz Connectivity: EBI/EMI, Serial Port
Peripherals: POR, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 64KB (64K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 40-DIP
Description
Core Size: 8-Bit
Peripherals: POR, WDT
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 1K x 8
Number of I /O: 32
Speed: 40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V