W78E054B40FL
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PQFP
product image
W78E054B40FL Picture
SeekIC No. : 003509936 Detail
W78E054B40FL: IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W78E054B40FL
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: W78 Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Core Processor: 8051 Core Size: 8-Bit
Speed: 40MHz Connectivity: EBI/EMI, UART/USART
Peripherals: POR, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 36 Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 256 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-BQFP
Description
Core Size: 8-Bit
Peripherals: POR, WDT
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tray
RAM Size: 256 x 8
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Number of I /O: 36
Speed: 40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Core Processor: 8051
Connectivity: EBI/EMI, UART/USART
Package / Case: 44-BQFP
Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Series: W78
Parameters:
Technical/Catalog InformationW78E054B40FL
VendorNuvoton Technology Corporation of America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size256 x 8
Number of I /O36
Package / Case44-QFP
Speed40MHz
Controller SeriesW78
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT