W78E365A40DL
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP
product image
W78E365A40DL Picture
SeekIC No. : 003509950 Detail
W78E365A40DL: IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W78E365A40DL
Quick Details
Series: W78 Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Core Processor: 8052 Core Size: 8-Bit
Speed: 40MHz Connectivity: EBI/EMI, UART/USART
Peripherals: POR, PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 64KB (64K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1.25K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 40-DIP
Description
Core Size: 8-Bit
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 32
Speed: 40MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Program Memory Size: 64KB (64K x 8)
Peripherals: POR, PWM, WDT
RAM Size: 1.25K x 8
Connectivity: EBI/EMI, UART/USART
Core Processor: 8052
Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Package / Case: 40-DIP
Series: W78
Parameters:
Technical/Catalog InformationW78E365A40DL
VendorNuvoton Technology Corporation of America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size1.25K x 8
Number of I /O32
Package / Case40-DIP
Speed40MHz
Controller SeriesW78
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPWM, WDT