W79E632A40PL
IC MCU 8-BIT 128K FLASH 44-PLCC
product image
W79E632A40PL Picture
SeekIC No. : 003510674 Detail
W79E632A40PL: IC MCU 8-BIT 128K FLASH 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W79E632A40PL
Quick Details
Series: W79 Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Core Processor: 8051 Core Size: 8-Bit
Speed: 40MHz Connectivity: EBI/EMI, Serial Port
Peripherals: POR, PWM, WDT Number of I /O: 36
Program Memory Size: 128KB (128K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1.25K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Description
Core Size: 8-Bit
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 36
Speed: 40MHz
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Peripherals: POR, PWM, WDT
Core Processor: 8051
Package / Case: 44-PLCC
RAM Size: 1.25K x 8
Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation of America
Connectivity: EBI/EMI, Serial Port
Series: W79
Parameters:
Technical/Catalog InformationW79E632A40PL
VendorNuvoton Technology Corporation of America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size128K x 8
RAM Size1.25K x 8
Number of I /O36
Package / Case44-PLCC
Speed40MHz
Controller SeriesW79
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySerial Port
PeripheralsPWM, WDT