Board to Board / Mezzanine Connectors Plug 0.5MM 160P STR
WR-160PB-VF50-A3: Board to Board / Mezzanine Connectors Plug 0.5MM 160P STR
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $6.64 - 7.75 / Piece
Board to Board / Mezzanine Connectors Plug 0.5MM 100P STR
US $6.07 - 6.49 / Piece
Board to Board / Mezzanine Connectors 120p plug SMT
US $3.67 - 3.67 / Piece
Board to Board / Mezzanine Connectors 100p recep SMT
| Technical/Catalog Information | WR-160PB-VF50-A3 |
| Vendor | JAE Electronics |
| Category | Connectors |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 160 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Finish | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Features | Board Guide |
| Packaging | Tray |
| Contact Finish Thickness | 4in (0.10m) |
| Height Above Board | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | WR 160PB VF50 A3 WR160PBVF50A3 670 1966 ND 6701966ND 670-1966 |