YM120D170N250
Thermistors - PTC YM120 +-20% Tolerance
product image
YM120D170N250 Picture
SeekIC No. : 00696472 Detail
YM120D170N250: Thermistors - PTC YM120 +-20% Tolerance
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
YM120D170N250
Mfg:
GE Sensing / Thermometrics
Quick Details
Resistance : 25 Ohms Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : 0 C to + 55 C
Current Rating : 0.161 Amp Packaging : Bulk
Description
Package / Case :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Tolerance : 20 %
Resistance : 25 Ohms
Operating Temperature Range : 0 C to + 55 C
Current Rating : 0.161 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationYM120D170N250
VendorGE Sensing
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Current - Hold (Ih) (Max)161mA
Current - Trip (It)228mA
Current - Max1.1A
Voltage - Max265V