Z-15GW22-B
Basic / Snap Action / Limit Switches SHRT HNG RL LVR SCRW
product image
Z-15GW22-B Picture
SeekIC No. : 002579202 Detail
Z-15GW22-B: Basic / Snap Action / Limit Switches SHRT HNG RL LVR SCRW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z-15GW22-B
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 250 V Operating Force : 200 g
Termination Style : Screw
Description
Power Rating :
IP Rating :
NEMA Rating :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Operating Force : 200 g
Actuator : Roller Lever
Voltage Rating DC : 250 V
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 15 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationZ-15GW22-B
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategorySwitches
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force160gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC