Z84C0020PEC
Microprocessors (MPU) 20MHz CMOS CPU XTEMP
product image
Z84C0020PEC Picture
SeekIC No. : 00384807 Detail
Z84C0020PEC: Microprocessors (MPU) 20MHz CMOS CPU XTEMP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z84C0020PEC
Mfg:
ZiLOG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 64 KB Operating Supply Voltage : 0 V to 5 V
Maximum Operating Temperature : + 100 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP-40
Description
Processor Series :
Core :
Data RAM Size :
Interface Type :
Program Memory Size : 64 KB
Operating Supply Voltage : 0 V to 5 V
Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz