ZM4746A-GS18
Zener Diodes 18 Volt 1 Watt 5%
product image
ZM4746A-GS18 Picture
SeekIC No. : 00272188 Detail
ZM4746A-GS18: Zener Diodes 18 Volt 1 Watt 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ZM4746A-GS18
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 18 V Voltage Tolerance : 5 %
Zener Current : 50 mA Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DO-213AB Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 1 W
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Zener Voltage : 18 V
Maximum Zener Impedance : 20 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-213AB
Zener Current : 50 mA