PM50RVA120
MOD IPM 7PAC 1200V 50A
product image
PM50RVA120 Picture
SeekIC No. : 004131866 Detail
PM50RVA120: MOD IPM 7PAC 1200V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50RVA120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 50A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Current: 50A
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Features:
•3 50A, 1200V Current-sense IGBT for 20kHz switching
• 15A, 1200V Current-sense regenerative brake IGBT
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 7.5kW class inverter application
• UL Recognized Yellow Card No. E80276(N)
File No. E80271
Application
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Specifications
Symbol Parameter Condition Ratings Unit
VCES Collector-Emitter Voltage VD = 15V, V = 15V 1200 V
±IC Collector Current TC = 25°C 50 A
±ICP Collector Current (Peak) TC = 25°C 100 A
PC Collector Dissipation TC = 25°C 338 W
Tj Junction Temperature 20 ~ +150
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM50RVA120
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel50A
Current - Peak Output100A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 100°C