ISPPAC10-01PI
SPLD - Simple Programmable Logic Devices PROGRAMMABLE ANALOG CIRCUIT
product image
ISPPAC10-01PI Picture
SeekIC No. : 00609116 Detail
ISPPAC10-01PI: SPLD - Simple Programmable Logic Devices PROGRAMMABLE ANALOG CIRCUIT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ISPPAC10-01PI
Mfg:
Lattice
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Logic Family : ISPPA Delay Time : 5 ns
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Package / Case : PDIP-28
Description
Number of Macrocells :
Maximum Operating Frequency :
Number of Programmable I/Os :
Supply Current :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Delay Time : 5 ns
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V
Package / Case : PDIP-28
Logic Family : ISPPA
Features:
• IN-SYSTEM PROGRAMMABLE (ISP™) ANALOG CIRCUIT
- Four Instrument Amplifier Gain/Attenuation Stages
- Signal Summation (Up to 4 Inputs)
- Precision Active Filtering (10kHz to 100kHz)
- No External Components Needed for Configuration
- Non-Volatile E2CMOS® Cells (10,000 Cycles)
- IEEE 1149.1 JTAG Serial Port Programming
• FOUR LINEAR ELEMENT BUILDING BLOCKS
- Programmable Gain Range (0dB to 80dB)
- Bandwidth of 550kHz (G=1), 330kHz (G=10)
- Low Distortion (THD < -74dB max @ 10kHz)
- Auto-Calibrated Input Offset Voltage
• TRUE DIFFERENTIAL I/O (±3V RANGE)
- High CMR (69dB) Instrument Amplifier Inputs
- 2.5V Common Mode Reference on Chip
- Four Rail-to-Rail Voltage Outputs
• 28-PIN PLASTIC DIP OR SOIC PACKAGE
- Single Supply 5V Operation
• APPLICATIONS INCLUDE INTEGRATED:
- Single +5V Supply Signal Conditioning
- Active Filters, Gain Stages, Summing Blocks
- Analog Front Ends, 12-Bit Data Acq. Systems
- Sensor Signal Conditioning
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage VS .......................................  -0.5 to +7V