0242.160UR
Fuses 250V .16A
product image
0242.160UR Picture
SeekIC No. : 00653718 Detail
0242.160UR: Fuses 250V .16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0242.160UR
Quick Details
Current Rating : 0.16 Amp Voltage Rating : 250 Volts
Termination Style : SMD/SMT Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Body Material : Ceramic Dimensions : 8.4 mm L x 3.02 mm W
Packaging : Reel Product : Hazardous Area Fuse
Body Material : Ceramic
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Dimensions : 8.4 mm L x 3.02 mm W
Product : Hazardous Area Fuse
Current Rating : 0.16 Amp
Parameters:
Technical/Catalog Information0242.160UR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 160mA
Voltage - Rated 250V
Package / Case0.331" L x 0.119" Dia (8.4mm x 3.02mm)