0263.062WRT2
FUSE .062A 250V FST PICO AXL T/R
product image
0263.062WRT2 Picture
SeekIC No. : 003604840 Detail
0263.062WRT2: FUSE .062A 250V FST PICO AXL T/R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0263.062WRT2
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: PICO® II 263 Manufacturer: Littelfuse Inc
Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded) Current Rating: 62mA
Voltage Rating - AC: 250V Voltage Rating - DC: -
Response Time: Fast Package / Case: Axial
Propagation Delay Time : 300 ns, 60 ns, 51 ns Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 50A
Melting I²t: 0.000192 Approvals: UL
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog Information0263.062WRT2
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 62mA
Voltage - Rated 250V