04023A1R2CAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 25volts 1.2pF C0G
product image
04023A1R2CAT2A Picture
SeekIC No. : 00826052 Detail
04023A1R2CAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 25volts 1.2pF C0G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04023A1R2CAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1.2 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 25 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 25 Volts
Tolerance : 0.25 pF
Capacitance : 1.2 pF
Parameters:
Technical/Catalog Information04023A1R2CAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.2pF
Voltage - Rated 25V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C