04023A510KAT2A
CAP CER 51PF 25V 10% NP0 0402
product image
04023A510KAT2A Picture
SeekIC No. : 002960773 Detail
04023A510KAT2A: CAP CER 51PF 25V 10% NP0 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
04023A510KAT2A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 51pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 25V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.56mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Voltage - Rated: 25V
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance: 51pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: -
Manufacturer: AVX Corporation
Thickness (Max): 0.022" (0.56mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information04023A510KAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance51pF
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-