05HV10N471KN
CAP CER 470PF 500V 10% RADIAL
product image
05HV10N471KN Picture
SeekIC No. : 002929305 Detail
05HV10N471KN: CAP CER 470PF 500V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
05HV10N471KN
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 470pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm) Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm) Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 470pF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Manufacturer: Kemet
Voltage - Rated: 500V
Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm)
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Size / Dimension: 0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)