05HV20B103KC
CAP CER 10000PF 500V 10% RADIAL
product image
05HV20B103KC Picture
SeekIC No. : 002929306 Detail
05HV20B103KC: CAP CER 10000PF 500V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
05HV20B103KC
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm) Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Manufacturer: Kemet
Voltage - Rated: 500V
Size / Dimension: 0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.220" (5.59mm)
Lead Spacing: 0.170" (4.32mm)
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Parameters:
Technical/Catalog Information05HV20B103KC
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.17" (4.32mm)