05HV24B105K
CAP CER 1UF 500V 10% RADIAL
product image
05HV24B105K Picture
SeekIC No. : 002929308 Detail
05HV24B105K: CAP CER 1UF 500V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
05HV24B105K
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HV Manufacturer: Kemet
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.570" L x 0.271" W (14.48mm x 6.89mm) Height - Seated (Max): 0.500" (12.70mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.475" (12.06mm) Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 1.0µF
Manufacturer: Kemet
Voltage - Rated: 500V
Height - Seated (Max): 0.500" (12.70mm)
Features: Low ESL (Stacked), High Voltage
Series: HV
Size / Dimension: 0.570" L x 0.271" W (14.48mm x 6.89mm)
Lead Spacing: 0.475" (12.06mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information05HV24B105K
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 500V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.475" (12.06mm)