067601.6MXE
Fuses 1.6A Glass Body Fast Acting
product image
067601.6MXE Picture
SeekIC No. : 00675328 Detail
067601.6MXE: Fuses 1.6A Glass Body Fast Acting
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
067601.6MXE
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Current Rating : 1.6 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Termination Style : Axial Fuse Type : Fast Acting
Body Material : Ceramic Dimensions : 10 mm L x 3.6 mm D
Packaging : Bulk Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Description
Fuse Size / Group :
Voltage Rating : 250 Volts
Termination Style : Axial
Body Material : Ceramic
Packaging : Bulk
Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Fuse Type : Fast Acting
Dimensions : 10 mm L x 3.6 mm D
Current Rating : 1.6 Amps
Parameters:
Technical/Catalog Information067601.6MXE
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 1.6A
Voltage - Rated 250V