08055K390JBTTR\M
CAP THIN FILM 39PF 50V 0805
product image
08055K390JBTTR\M Picture
SeekIC No. : 002996575 Detail
08055K390JBTTR\M: CAP THIN FILM 39PF 50V 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055K390JBTTR\M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Accu-P® Manufacturer: AVX Corporation
Logic Family : 74ABTR Capacitance: 39pF
Voltage - Rated: 50V Tolerance: ±5%
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Features: RF, High Q, Low Loss
Packaging: Tape & Reel (TR) Size / Dimension: 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±5%
Features: RF, High Q, Low Loss
Voltage - Rated: 50V
Series: Accu-P®
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Capacitance: 39pF
Height - Seated (Max): 0.044" (1.13mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information08055K390JBTTR\M
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance39pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C