08055K470JBTTR
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 47PF 50V 5%
product image
08055K470JBTTR Picture
SeekIC No. : 00873297 Detail
08055K470JBTTR: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 47PF 50V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
08055K470JBTTR
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 47 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : +/- 60 PPM / C
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : RF Microwave MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Capacitance : 47 pF
Product : RF Microwave MLCCs
Temperature Coefficient / Code : +/- 60 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog Information08055K470JBTTR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance47pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
FeaturesThin Film
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C