0RCM-27S12L
DescriptionThe 0RCM-27S12L is isolated DC/DC converter that operate from a nominal 48 VDC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It is provided in an industry standard quarter-brick package. The features of 0RCM-27S12L can be summarized as:(1)Industr...
product image
0RCM-27S12L Picture
SeekIC No. : 004206579 Detail
0RCM-27S12L: DescriptionThe 0RCM-27S12L is isolated DC/DC converter that operate from a nominal 48 VDC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It is provided in an in...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCM-27S12L
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The 0RCM-27S12L is isolated DC/DC converter that operate from a nominal 48 VDC source.  The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It is provided in an industry standard quarter-brick package.
The features of 0RCM-27S12L can be summarized as:(1)Industry standard quarter-brick package ; (2)Up to 300 W at 95% efficiency ; (3)1500 V isolation ; (4)Safety Agency Approvals.
The electrical characteristics of the 0RCM-27S12L are:(1)output voltage:12V;(2)input voltage:48V;(3)max.output current:27A;(4)max.output power:300W;(5)typical efficiency:95%;(6)input voltage range:36V to 55V;(7)input current(no load):110mA;(8)input current(full load):6.82A;(9)reflected ripple current(pk-pk):100mA;(10)reflected ripple current(rms):50mA;(11)output current:0A to 27A;(12)output power:300W;(13)ripple and noise(pk-pk):150mV;(14)over-voltage lockout:57.1V.