0RCM-60S10L
DescriptionThe 0RCM-60S10L is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an industry standard quarter -brick package. The features of 0RCM-60S10L can be summarized as:(1)Isolated; ...
product image
0RCM-60S10L Picture
SeekIC No. : 004206585 Detail
0RCM-60S10L: DescriptionThe 0RCM-60S10L is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an indus...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCM-60S10L
Description
The 0RCM-60S10L is isolated DC/DC onverter that operates from a nominal 48 VDC source. The device use a full bridge power train to provide isolation and step down. It provided in an industry standard quarter -brick package.
The absolute maximum ratings of 0RCM-60S10L are:(1)Input Voltage (continuous):-0.3V to 80 V(Non-operating),-0.3V to 57V(Operating); (2)Remote On/Off (Active Low):1V to 18V(Module Off),-0.3V to 0.6V(Module On); (3)Remote On/Off (Active High):1V to 18V(Module On),-0.3V to 0.6V(Module Off); (4)Ambient Temperature:-40 °C to 85 °C; (5)Storage Temperature:-55 °C to 125 °C.
The electrical characteristics of the 0RCM-60S10L are:(1)output voltage:9.6V;(2)input voltage:48V;(3)max.output current:60A;(4)max.output power:530W;(5)typical efficiency:97%;(6)input voltage:38V to 55V;(7)input current(full load):13.5A;(8)input current(no load):80mA to 140mA;(9)remote off input current:5mA to 10mA;(10)input reflected ripple current(pk-pk):40mA to 100mA;(11)input reflected ripple current(rms):30mA to 50mA.