0RCY-80R120
DescriptionThe 0RCY-80R120 is isolated dc/dc converters that operate from a nominal 24 Vdc source. Features include remote on/off, over current protection and under-voltage lockout. 0RCY-80R120 is provided in an industry standard eighth brick package. The features of 0RCY-80R120 can be summarized...
product image
0RCY-80R120 Picture
SeekIC No. : 004206619 Detail
0RCY-80R120: DescriptionThe 0RCY-80R120 is isolated dc/dc converters that operate from a nominal 24 Vdc source. Features include remote on/off, over current protection and under-voltage lockout. 0RCY-80R120 is p...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCY-80R120
Description
The 0RCY-80R120 is isolated dc/dc converters that operate from a nominal 24 Vdc source. Features include remote on/off, over current protection and under-voltage lockout. 0RCY-80R120 is provided in an industry standard eighth brick package.
The features of 0RCY-80R120 can be summarized as:(1)Isolated; (2)Low Cost ; (3)High Efficiency; (4)OCP/SCP ; (5)High Power Density; (6)Over Temperature Protection ; (7)Fixed Frequency (300 kHz); (8)Output Voltage Trim ; (9)Input Under-Voltage Lockout; (10)Remote On/Off ; (11)Output Over-Voltage Shutdown ; (12)Basic Insulation ; (13)Positive/Negative Remote Sense.
The absolute maximum ratings of 0RCY-80R120 are:(1)Input Voltage (continuous):-0.3V to 40V; (2)Remote On/Off:-0.3V to 18V; (3)I/O Isolation Voltage:1500V; (4)Ambient Temperature:-40°C to 85°C ; (5)Storage Temperature:-55°C to 125°C.
The electrical characteristics of the 0RCY-80R120 are:(1)output voltage:12V;(2)input voltage:18V to 36V;(3)max.output current:10A;(4)max.output power:120W;(5)typical efficiency:93%;(6)input current(no load):100mA to 280mA;(7)remote off input current:10mA to 15mA;(8)input reflected ripple current(rms):5mA to 10mA;(9)input reflected ripple current(pk-pk):25mA to 40mA.