0RCY-85T025
DescriptionThe 0RCY-85T025 is isolated dc/dc converter that operate from a nominal 48 Vdc source. The device is provided in a compact, 1/8 brick industry standard package. The features of 0RCY-85T025 can be summarized as:(1)Isolated; (2)High Efficiency; (3)High Power Density; (4)Fixed Frequency (...
product image
0RCY-85T025 Picture
SeekIC No. : 004206624 Detail
0RCY-85T025: DescriptionThe 0RCY-85T025 is isolated dc/dc converter that operate from a nominal 48 Vdc source. The device is provided in a compact, 1/8 brick industry standard package. The features of 0RCY-85T0...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
0RCY-85T025
Description
The 0RCY-85T025 is isolated dc/dc converter that operate from a nominal 48 Vdc source. The device is provided in a compact, 1/8 brick industry standard package.
The features of 0RCY-85T025 can be summarized as:(1)Isolated; (2)High Efficiency; (3)High Power Density; (4)Fixed Frequency (300 kHz); (5)Low Cost; (6)Input Under Voltage Lockout; (7)Safety Approval to UL60950-1(UL/cUL); (8)Pre-Bias Start Up; (9)Output Over Voltage Shutdown; (10)OCP/SCP; (11)Over Temperature Protection; (12)Remote On/Off; (13)Output Voltage Trim; (14)Positive/Negative Remote Sense; (15)Basic Insulation; (16)Pin Length (option).
The absolute maximum ratings of 0RCY-85T025 are:(1)Input Voltage (continuous) :-0.3V to 80V; (2)Input Voltage Transient Protection:100V(Operating for 100mS); (3)Remote On/Off:-0.3V to 18V; (4)I/O Isolation Voltage:2000V; (5)Ambient Temperature:-40°C to 100°C; (6)Storage Temperature:-55°C to 125°C.
The electrical characteristics of the 0RCY-85T025 are:(1)input voltage:36V to 75V, 48V(typ.);(2)remote off input current:6mA to 12mA;(3)input reflected ripple current(pk-pk):12mA to 24mA;(4)input reflected ripple current(rms):2mA to 4mA;(5)turn-on voltage threshold:32V to 35V, 34V(typ.);(6)turn-off voltage threshold:30V to 33V, 32V(typ.);(7)output voltage:2.5V;(8)input voltage:36V to 75V;(9)max. output current:25A;(10)max.output power:62.5W;(11)typical efficiency:89%.