10MQ060NTR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 60 Volt
product image
10MQ060NTR Picture
SeekIC No. : 00194080 Detail
10MQ060NTR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 60 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10MQ060NTR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 1.5 A Max Surge Current : 40 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.71 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA (DO-214AC)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 60 V
Max Surge Current : 40 A
Package / Case : SMA (DO-214AC)
Forward Voltage Drop : 0.71 V
Forward Continuous Current : 1.5 A