1113B100
TRIMMER 10 OHM 0.75W TH
product image
1113B100 Picture
SeekIC No. : 003621105 Detail
1113B100: TRIMMER 10 OHM 0.75W TH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1113B100
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 1113 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 10 Power (Watts): 0.75W, 3/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Number of Turns: Single Adjustment Type: Top Adjustment
Mounting Type: Panel Mount Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Description
Number of Turns: Single
Adjustment Type: Top Adjustment
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Power (Watts): 0.75W, 3/4W
Resistance (Ohms): 10
Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Resistive Material: Wirewound
Mounting Type: Panel Mount
Series: 1113
Size / Dimension: Round - 0.531" Dia x 0.630" H (13.50mm x 16.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information1113B100
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseRound - 0.531" Dia x 0.630" H (13.50mm x 16.00mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole