12061C393JAT4A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100volts 39000pF 5% X7R
product image
12061C393JAT4A Picture
SeekIC No. : 00853750 Detail
12061C393JAT4A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100volts 39000pF 5% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12061C393JAT4A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.039 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 100 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 100 Volts
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Capacitance : 0.039 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information12061C393JAT4A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.039F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Package / Case1206 (3216 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C