12101C102MAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1000PF 100volts 20% X7R
product image
12101C102MAT2A Picture
SeekIC No. : 00831839 Detail
12101C102MAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1000PF 100volts 20% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12101C102MAT2A
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 1000 pF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 100 Volts
Product : General Type MLCCs
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1000 pF
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Parameters:
Technical/Catalog Information12101C102MAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C