1210R-822J
RF Inductors 8.2uH 5%
product image
1210R-822J Picture
SeekIC No. : 001209143 Detail
1210R-822J: RF Inductors 8.2uH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210R-822J
Quick Details
Inductance : 8.2 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 305 mAmps Maximum DC Resistance : 2 Ohms
Self Resonant Frequency : 35 MHz Q Minimum : 30
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 30
Maximum DC Resistance : 2 Ohms
Self Resonant Frequency : 35 MHz
Inductance : 8.2 uH
Maximum DC Current : 305 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information1210R-822J
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.2H
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 305mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq35MHz
DC Resistance (DCR)2.000 Ohm Max