1210YD226MAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 22UF 16volts 20% X5R
product image
1210YD226MAT2A Picture
SeekIC No. : 00808740 Detail
1210YD226MAT2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 22UF 16volts 20% X5R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210YD226MAT2A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 22 uF
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog Information1210YD226MAT2A
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C