1210YG334ZAT2A
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 1210
product image
1210YG334ZAT2A Picture
SeekIC No. : 002928492 Detail
1210YG334ZAT2A: CAP CER 0.33UF 16V Y5V 1210
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210YG334ZAT2A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.33µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 0.33µF
Series: -
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information1210YG334ZAT2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 16V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-