1210ZC106K4T2A
CAP CER 10UF 10V 10% X7R 1210
product image
1210ZC106K4T2A Picture
SeekIC No. : 002928490 Detail
1210ZC106K4T2A: CAP CER 10UF 10V 10% X7R 1210
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210ZC106K4T2A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 10V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Automotive
Ratings: AEC-Q200 Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 10V
Applications: Automotive
Ratings: AEC-Q200
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 10µF
Series: -
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)