140HTRL10V1.0-RC
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded YELLOW 1.0uF 10V
product image
140HTRL10V1.0-RC Picture
SeekIC No. : 00735986 Detail
140HTRL10V1.0-RC: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded YELLOW 1.0uF 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
140HTRL10V1.0-RC
Mfg:
Xicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 0.2 in Dia. x 0.43 in L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Voltage Rating : 10 Volts
Capacitance : 1 uF
Dimensions : 0.2 in Dia. x 0.43 in L