150154J1000OF
Film Capacitors 0.15uF 1000V 5%
product image
150154J1000OF Picture
SeekIC No. : 00982226 Detail
150154J1000OF: Film Capacitors 0.15uF 1000V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150154J1000OF
Capacitance : 0.15 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 14 mm Dia. x 33 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Capacitance : 0.15 uF
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150154J1000OF
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.15F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C