150155J100IE
Film Capacitors 1.5uF 100V 5%
product image
150155J100IE Picture
SeekIC No. : 00982642 Detail
150155J100IE: Film Capacitors 1.5uF 100V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150155J100IE
Capacitance : 1.5 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 10 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150155J100IE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C