150335K250TF
Film Capacitors 3.3uF 250V 10%
product image
150335K250TF Picture
SeekIC No. : 00994045 Detail
150335K250TF: Film Capacitors 3.3uF 250V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150335K250TF
Capacitance : 3.3 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 15.5 mm Dia. x 33 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Capacitance : 3.3 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information150335K250TF
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3.3F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C