150472J1000DB
Film Capacitors 0.0047uF 1000V 5%
product image
150472J1000DB Picture
SeekIC No. : 00984142 Detail
150472J1000DB: Film Capacitors 0.0047uF 1000V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150472J1000DB
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 4700 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 6.5 mm Dia. x 16.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Capacitance : 4700 pF
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150472J1000DB
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C