150CMQ045
DIODE SCHOTTKY 45V 150A D-60
product image
150CMQ045 Picture
SeekIC No. : 003426486 Detail
150CMQ045: DIODE SCHOTTKY 45V 150A D-60
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150CMQ045
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 870mV @ 150A Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 45V
Noise Figure : 0.6 dB Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 150A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-249AA (Modified), D-60 Supplier Device Package: D-60
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45V
Mounting Type: Through Hole, Radial
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5mA @ 45V
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-249AA (Modified), D-60
Supplier Device Package: D-60
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 870mV @ 150A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 150A