150U100D
DIODE 150A 1KV STUD MNT DO-205AA
product image
150U100D Picture
SeekIC No. : 003429470 Detail
150U100D: DIODE 150A 1KV STUD MNT DO-205AA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150U100D
  • Qty
  • 0~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io): 150A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.47V @ 600A Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 15mA @ 1000V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Package / Case: DO-205AA, DO-8, Stud Supplier Device Package: DO-205AA (DO-8)
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Diode Configuration: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000V (1kV)
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Current - Average Rectified (Io): 150A
Package / Case: DO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device Package: DO-205AA (DO-8)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.47V @ 600A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 15mA @ 1000V