150U120DM
Rectifiers 1200 Volt 150 Amp
product image
150U120DM Picture
SeekIC No. : 00179070 Detail
150U120DM: Rectifiers 1200 Volt 150 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150U120DM
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 1.47 V at 600 A
Forward Continuous Current : 150 A Max Surge Current : 3140 A
Reverse Current IR : 15000 uA Mounting Style : Stud
Package / Case : DO-8 Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Packaging : Bulk
Configuration : Single
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Current IR : 15000 uA
Mounting Style : Stud
Forward Continuous Current : 150 A
Package / Case : DO-8
Reverse Voltage : 1200 V
Forward Voltage Drop : 1.47 V at 600 A
Max Surge Current : 3140 A